Oldalunk jelenleg publikus teszt üzemben működik. A tartalom feltöltés alatt!

Hírek

A fog- és szájápolás fontossága

Hogyan őrizzük meg a kutyánk fogának és ínyének egészségét?

1) Mindennapos fogmosás

A legjobb módszer, hogy tisztán tartsuk kutyánk fogait. Erre a célra használhatunk kifejezetten kutyák számára kifejlesztett fogkefét vagy ujjra húzható fogkefét. Ha mégsem találunk ilyen eszközt, vagy valamiért nem szimpatizálunk vele, alkalmazhatunk egy puha sörtékkel rendelkező hagyományos fogkefét.

Amire viszont figyeljünk: csak kutyák számára készült fogkrémet tegyünk a fogkefére. Az általunk használt fogkrém fluoridot és olyan kémiai anyagokat tartalmazhat, melyek ártalmasak lehetnek kutyánk egészségére nézve, ezért ezeket kerüljük. Csirke- vagy marhahús ízesítésű kutyafogkrémet is kaphatunk, amely nem okoz gondot kedvencünknek, ha lenyeli azt.

Kutya-fogmosáshoz az alábbiakra lesz szükséged:

  • kutyafogkefe
  • kutyafogkrém
  • törölköző (szakállas, szálkás- vagy hosszúszőrű kutyáknál különösen hasznos)
  • gumikesztyű (válaszható)
  • lehetőleg rövidre vágott körmök (a sérülések elkerülése érdekében)
  • nagy adag türelem a szoktatás során
  • eleinte egy segítő kéz is jól jöhet (finoman, de határozottan tartsa a kutyát)

A fogmosás lépései:

  • Szoktasd hozzá kutyádat, hogy megérinted a pofáját. Körkörös mozdulatokkal simogasd a szája körüli részt, óvatosan nyisd ki a száját, majd hagyd, hogy becsukja. Ha elrántaná, finoman, de határozottan igyekezz pár másodpercig megtartani. Ezt addig gyakorold, amíg kutyád kényelmesen érzi magát.
  • Ismertesd meg vele a fogkrém illatát. Mivel a legtöbb kutyafogkrém húsos ízesítésű, kutyád hamar meg fog barátkozni vele. (Csak vigyázz, el ne lopja az egész tubust desszert gyanánt!)
  • Mutasd meg neki a fogkefét. Hagyd, hogy megszagolja, de ne engedd, hogy rágni kezdje. Helyezz rá egy kis fogkrémet, majd körkörös mozdulatokkal kezdd el mosni az elülső fogait. Ha nem ellenkezik, szép lassan rátérhetsz a hátulsó fogakra is. Eleinte ez kényelmetlenebbül érintheti kedvencedet, mivel szét kell húzni a száját. Ne erőltesd, inkább próbáld meg következő alkalommal is, amikor már ő is gyakorlottabb, ellazultabb lesz.
  • Óvatosan mozgasd a fogkefét a fogíny alatti részeken. Ne dörzsöld, mert felsértheted fogínyt, apró mozdulatokkal húzd lefelé a fogkefét a lepedék eltávolításához.
  • Ha úgy látod, kutyád elunta a fogmosást, mocorogni kezd, kényelmetlenül érzi magát, fejezd be a műveletet. Folytasd inkább másnap, nehogy rossz élményként rögzüljön benne. Mint minden feladatnál, itt is az a legfontosabb, hogy addig gyakorold, amíg kutyád is jól érzi magát közben.
  • Jutalomként vidd el sétálni vagy játssz vele. :)

2) Megfelelő étrend

Ahhoz, hogy megőrizzük kutyánk fogainak egészségét, jó, ha odafigyelünk arra, mivel etetjük. Számos tanulmány kimutatta, hogy a szárazeledel elősegíti a fogak tisztántartását, mivel csökkenti a lerakódások kialakulását, és ezáltal a fogkőképződést.

A legtöbb kutya szereti a konyhai maradékot, de az általunk elfogyasztott ételek nagy része extra kalóriával látja el az ebek szervezetét, a fűszeres, zsíros ételek és az édességek rontják fogainak egészségét.

Gyakori tévhit, hogy elegendő csontot adni a kutyának fogtisztítás gyanánt. Sajnos egy csont elrágása során kutyánk könnyen felsértheti száját, amely kezeletlenül hagyva gyulladások és fertőzések melegágya lehet.

3) Fogtisztító falatok

A rendszeres fogápolás részét képezheti, ha fogápoló rágcsálnivalóval látjuk el kedvencünket. Jutalomfalatok, kekszek és rágócsontok széles választéka áll rendelkezésre a boltok polcain. Érdemes klinikailag tesztelt terméket választani, mely bizonyíthatóan csökkenti a lerakódások kialakulását. A rágócsont vásárlásánál körültekintően válasszunk, „kutyánk szájához illő” méretben, formában és szilárdságban. Emellett használhatunk speciális szájsprayt vagy ivóvízbe keverhető szájhigiéniás cseppet is.

4) Rendszeres állatorvosi ellenőrzés

A fogmosás mellett hasznos, ha meghatározott időközönként megvizsgáltatjuk kutyánk száját állatorvosunkkal. Előfordulhat, hogy nekünk nem tűnik fel egy kisebb elváltozás, ezért jobb, ha szakemberre bízzuk a rendszeres ellenőrzést, hiszen ő még időben jelezheti felénk az esetleges problémákat, s megkezdhetjük a kezelést.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a HÁZIKEDVENCEINK Facebook oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Megéri!